Dünyanın En Büyüğü Maersk Line Filosuna Girdi

Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) tarafından Maersk Line için inşa edilen M/V Madrid Maersk adlı konteyner gemisi Alphaliner’e göre 20 bin 568 TEU taşıma kapasitesine sahip.

Danimarka merkezli Maersk Line, dünyanın en büyük konteyner gemisini filosuna kattı. Japonya merkezli Mitsui OSK Lines (MOL) geçtiğimiz günlerde 20 bin 179 TEU taşıma kapasiteli M/V MOL Triumph adlı konteyner gemisiyle, dünyanın en büyük konteyner gemisini filosuna katmıştı. Ancak MOL’un bu unvanı geçtiğimiz gün Maersk Line’a geçti.

Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME) tarafından Maersk Line için inşa edilen M/V Madrid Maersk adlı konteyner gemisinin taşıma kapasitesi Alphaliner’e göre 20 bin 568 TEU.

399 metre boya ve 58 metre genişliğe sahip olan M/V Madrid Maersk 11 EEE Mark II sınıfı konteyner gemilerinin ilki. Serinin ikinci gemisi ise DSME tersanesinden 2018 yılının ikinci çeyreğinde denize indirilecek.

11 EEE Mark II sınıfı M/V Madrid Maersk, 20 EEE sınıfının tasarımı baz alınarak geliştirildi. 20 EEE sınıfına göre kapasitesi yüzde 12 artan M/V Madrid Maersk selefi gemilere göre bir sıra daha fazla konteyner istifine sahip.

Gelişen konteyner taşımacılığında M/V Madrid Maersk’ün ünvanı da M/V MOL Triumph gibi kısa sürecek. Samsung Heavy Industries’in Hong Kong merkezli OOCL için inşa ettiği M/V OOCL Hong Kong, Aplhaliner’e göre 21 bin TEU taşıma kapasitesine sahip olacak.

Alphaliner’e göre konteyner limanları 14 bin TEU büyüklüğünde gemilere hizmet verebiliyor. Megamax olarak adlandırılan 18 bin TEU ve üstü taşıma kapasitesine sahip olan konteyner gemilerinin yanaşabileceği liman sayısı ise kısıtlı. Taşıma kapasiteleri artan konteyner gemilerine karşın limanlar da yeni yatırım ve ekipman yatırımları yapmak zorunda kalacak gibi.

M/V MADRID MAERSK’NIN ÖZELLİKLERİ

Name: MADRID MAERSK

IMO:  9778791

MMSI:  219836000

Çağrı İşareti:  OWMD2

Bayrak:  Danimarka [DK]

AIS Type:  Cargo

Gross Tonnage:  214286

Detveyt:  206000 t

Length Overall: 399m

Breadth Extreme:  58m

Yapım Yılı:  2017

 

Kaynak: lojiport.com